Listy Małego człowieka do Dużego • O dzieleniu się

Listy Małego człowieka do Dużego • O dzieleniu się

piszę do Was, bo widziałem na Waszej twarzy zakłopotanie, może… wstyd za moje zachowanie. Było tych sytuacji całkiem sporo. Zwłaszcza teraz, kiedy skoczyłem 3 lata. Wtedy w piaskownicy i jak kuzyn był u mnie i na zajęciach. Bawiliśmy się i jak to zwykle bywa wszyscy chcieli tę samą zabawkę. Tak już jest, nie pamiętacie, jak byliście mali? To, co ma ktoś inny zawsze jest fajne. Może nawet fajniejsze.

No… i ja wtedy też miałem ze sobą takie super auto, no wiecie tę żółtą wyścigówkę, którą dostałem od wujka Michała. I Igor też ją chciał, ale ona była moja i tylko moja. Nie chce się nią dzielić i dawać komuś do zabawy. Niech się bawią sami. Ja chcę sam się pobawić. Ja naprawdę lubię sam się bawić.

Nie chcę się dzielić i to nic złego i nie ma co się wstydzić, że się ma syna samoluba. Dzieci tak mają. Naukowcy mówią, że w zasadzie do wieku przedszkolnego tak może być. I jest to całkiem normalne. I nie musisz się wcale za mnie tłumaczyć. Poza tym wiesz przecież, że to strasznie trudne. Takie dzielenie się zabawkami. Wyobraź sobie Mamo, że przychodzi do ciebie ciocia Ola i mówi: „wiesz Gosiu daj mi te twoje ulubione perfumy i sukienkę”, a na to Babcia: „no podziel się przecież to twoja kuzynka. Nie możesz być samolubem.”

I co fajnie Ci? Z pewnością znasz parę innych dorosłych osób, które też nie radzą sobie z tym dobrze.