Mamo, Tato pomóżcie mi zostać przedszkolakiem

Mamo, Tato pomóżcie mi zostać przedszkolakiem

Historia Asi, autorki „Inspirującego przewodnika dla przyszłych przedszkolaków i ich rodziców” oraz zapowiedź cyklu sierpniowych porad dotyczących adaptacji dzieci w przedszkolu. Wiele zależy od nas dorosłych w procesie przygotowania dziecka do przedszkola i łagodnej aklimatyzacji w nowych warunkach. Podpowiadamy i dzielimy się naszym doświadczeniem. Pokazujemy szybkie oraz skuteczne sposoby i pomysły, aby zminimalizować napięcia związane z pierwszymi dniami w przedszkolu. W tekście znajduje się link do darmowej książeczki.

Jak przygotować dziecko do przedszkola – historia Asi

Kiedy miałam 3 lata, Rodzice zapisali mnie do przedszkola. Do dziś pamiętam, jak codziennie, bardzo wcześnie rano (było jeszcze ciemno), tato mnie tam zanosił. Byłam pierwszym dzieckiem w przedszkolu, nie było jeszcze pani wychowawczyni. Zanim wszyscy przyszli, opiekowała się mną pani woźna, która pozostała jedynym dobrym wspomnieniem tego czasu. Płakałam codziennie. Nie chciałam chodzić do przedszkola. Było mi źle rano i wieczorem, gdyż wiedziałam, co czeka mnie następnego dnia. Chodziłam do przedszkola rok i cały rok płakałam. Pamiętam jego zapach, ogromne pomieszczenia, leżaki, piżamę, w którą przebieraliśmy się, kiedy był czas poobiedniego odpoczynku. Moja podpisana piżama i koc, jak również przebieranie się, kojarzyły mi się z domem. I nie mogłam zrozumieć, dlaczego mam to rozbić (do dziś jest to dla mnie niezrozumiałe). Czy zostanę tu na noc? Jak mogłam odpocząć, kiedy w mojej głowie szalał niepokój. Pamiętam też zasłony, które były w sali. Były ładne i kolorowe, ale ja ich nienawidziłam.

Pani woźna była życzliwą mi osobą. Przytulała mnie wtedy, gdy płakałam, poświęcała mi swój czas i uwagę. Nie pamiętam sytuacji, w których poczułam się zauważona przez panią wychowawczynię.

Przedszkolak płacze

Pamiętam moje łzy, fartuszek i okropną samotność, anonimowość w olbrzymim gmachu, jakim było moje przedszkole, pośród wielu innych zagubionych maluchów.

Kiedy mój syn miał iść do przedszkola, wpadłam w panikę. Wspomnienia z przedszkola powróciły. Jako matka chciałam mu oszczędzić takich przeżyć. Jednocześnie miałam świadomość, że chcę pomóc mu wejść w świat przedszkola. Do dziś sama nie wiem jak, ale znalazłam w sobie dość siły, aby pokonać traumę z dzieciństwa i być wsparciem dla mojego dziecka. Udało się i wiem, że mój syn zupełnie inaczej będzie wspominał ten czas.

Porady dla rodziców przedszkolaków

Pracując z dziećmi i ich rodzicami w Akademii Aktywnych i Kreatywnych razem z Anią Kasprzyk zrozumiałyśmy, że wielu rodziców ma taki problem, jaki miałam ja. Dlatego wymyśliłyśmy warsztaty dla rodziców – o tym, jak przygotować dziecko do przedszkola. Skorzystało z nich wiele osób. Potem powstała książeczka, w której poddałam pomysły na to, jak siebie i dziecko przygotować do przedszkola. Tak, dobrze przeczytałeś – siebie. Rodzic odgrywa w tym wydarzeniu ogromną rolę. To, co mówi, robi, jaka jest mowa jego ciała, działa na dziecko. Zachowanie rodzica (w szerokim tego słowa znaczeniu) może pomóc lub przeszkodzić dziecku w kolejnym etapie rozwoju, jakim jest zostanie przedszkolakiem. Pragnę, aby książeczka stała się inspiracją dla rodziców i pobudziła ich do refleksji.

Jest to równocześnie książeczka dla dzieci. Bohaterem części dedykowanej dzieciakom jest dziewczynka, która już niedługo pójdzie do przedszkola. Część dla Rodziców przeplata się z częścią dla dzieciaków. Możecie wydrukować książeczkę na drukarce.
Miłej lektury, mądrych wyborów i szczęśliwych momentów dla małych przedszkolaków i ich rodziców. Książeczka jest w PDF do Waszej dyspozycji tutaj KLIKNIJ ABY WEJŚĆ ZA DARMO, BEZ PODAWANIA EMAILA

Każdego roku na Instagramie i na Facebooku przez cały sierpień pojawiają się porady dotyczące adaptacji dzieci w przedszkolu.

Instagram Akademii Aktywnych i Kreatywnych
Facebook Akademii Aktywnych i Kreatywnych